جدیدترین ها

مزایای درب و پنجره upvc استاندارد


۱- بالاترین عايق حرارتي و بیشترین صرفه جوئي

در مصرف انرژي

۲- بالاترین عايق صوتی و موثرترین نوع پنجره در کاهش آلودگي صوتي و ایجاد محیط آرام برای کار و زندگی
۳- کاهش تابش سرد
۴- مقاوم در برابر نیروی باد، باران و طوفان های شدید
۵- آب بندي کامل وعدم نفوذ آب بداخل در هنگام بارندگي هاي شديد
۶- درزبندي کامل و جلوگیری از ورود گرد و غبار و هوای گرم یا سرد
۷- موثر در حفظ محیط زیست وکاهش آلودگی هوا در اثر کاهش نیاز به روشن کردن وسایل گرما زای تولید کنندۀ دود و دی اکسید کربن و سوزنده اکسیژن
۸- جلوگیری از گرمایش زمین
۹- کاهش هزينه اولیه خرید تاسيسات سرمايشي و گرمايشي به دلیل نیاز به خرید تاسیسات کوچکتر و وجلوگیری از اتلاف فضا برای قراردادن تاسیسات حجیم تر
۱۰- کاهش هزينه انرژی واستهلاك تاسيسات سرمايشي و گرمايشي
۱۱- ایجاد محیطی تمیز و شاداب در خانه و محل کار با جلوگیری از ایجاد دود و کاهش اکسیژن در اثر استفاده از کمتر از وسایل گرمازا
۱۲- ایجاد عمر بیشتر برای رنگ اطاق و پرده ها و مبل و فرشها در اثر شستشوی کمتر

۱۵- حفظ محیط زیست در اثر کاهش استفاه از مواد شویند
۱۶- مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش UV وجلوگیری از انتقال آن به داخل خانه با استفاده از شیشه های خاص وحذف اثرات مخرب این اشعه
۱۷- امکان ایجاد طرح های مختلف هندسی و خم مطابق با معماری ساختمان
۱۸- استحکام بالا به دلیل شکل هندسی خاص پروفیلUPVC
۱۹- پایداری و عمر بالا و حتی قابلیت استفاده مجدد پس از تخریب و نوسازی
۲۰- پایداری و ثبات رنگ در شرایط مختلف محیطی
۲۱- خود رنگ و بدون نياز به مواد نگهدارنده و براق كننده وعدم نیاز به سرویس های مکرر(تعویض، نقاشی و…)
۲۲- نظافت آسان
۲۳- بهداشتی و مانع از نفوذ حشرات و میکروبهای بیماری زا
۲۴- امکان نصب پنجره بعد از نماكاري و رنگ آميزي داخل ساختمان
۲۵- امکان نصب پرده و توری های خاص و زیبا
۲۶- غیرقابل اشتعال
۲۷- حفاظت از محيط زيست از طريق بازيافت و استفاده در صنايع ديگر
۲۸- نصب آسان
۲۹- عدم تغییر شکل و ایمنی مضاعف به دلیل استفاده از ورقهای گالولنیزه در داخل خانه های پروفیلUPVC
۳۰- ایمنی بالا به دلیل استفاده از یراق آلات چندین زبانه ای
۳۱- تنوع در طرح و نوع بازشوها و قابلیت باز شدن به صورت های گوناگون مورد نیاز فضاهای مختلف ساختمان
۳۲- قابليت استفاده از روکش های رنگی طرح دار برای دکوراسیون ها و سلیقه های مختلف
۳۳- ایجاد سبک سازی ساختمان و مقاوم در برابر زلزله
۳۴- غير قابل پوسيدگي و زنگ زدگي و مقاوم در برابر عوامل خورندگي (اسيد ها و بازها) و مواد شيميايي
۳۵- مقاوم در برابرهر گونه شرايط آب و هوايي و بهترین گزینه برای استفاده در مناطق ویلایی و مرطوب
۳۶- امكان نصب توري ، حفاظ ، کرکره و پرده های زیبا و خاص
۳۷- جلوگیری از ایجاد میعان و عرق بر سطح شیشه و کاهش دید بیرونی
۳۸- امکان استفاده بیشتر از فضاهای نزدیک به پنجره ها در طول سال با جلوگیری از ورود هوای گرم یا سرد یا با جلوگیری از تابش گرم و سرد از طریق پنجره ها
صرفه جوئي در مصرف انرژي به كمك درب و پنجره هاي دو یا سه جداره یو پی وی سی
با توجه به اعلام تحقيقات سازمان بهينه سازي مصرف سوخت در ايران در حدود ۴۵% از اتلاف انرژي از طريق پنجره هاي صورت مي گيرد.
در صورتيكه در زمستان به قاب پنجره و شيشه آن دست بزنيد خواهيد ديد كه سرد است و اين دليل تبادل حرارتي بين قاب پنجره و شيشه با فضاي بيرون است.
با استفاده از پنجره UPVC و شيشه دو جداره تبادل حرارتي از طريق پنجره به حداقل ممكن خواهد رسيد.
تعداد جداره هاي شيشه، وجود گاز خنثی در جدار مياني آنها و نحوه مونتاژ شیشه و پنجره دوجدره در ميزان عایق حرارتی آن موثر است.
ایجاد محیطی آرام با پنجره های دویا سه جداره یو پی وی سی
میزان آلودگی صوتی در شهرهای بزرگ ۸۰-۷۵ دسی بل و در شهرهای کوچک ۵۵ دسی بل می باشد.
وجود کانالهای خالی در میان پروفیلهای UPVC علاوه بر سبک تر کردن وزن باعث می گردد پروفیل پنجره عایق بهتری باشد و از انتقال صداهای محیط خارج به فضای داخلی جلوگیری نماید.
با استفاده از شيشه هاي دوجداره و سه جداره در پنجره هاي UPVC و استفاده از چندين درزگير لاستيكي در ساختار پيچيده پروفيل، پنجره هاي مزبور علاوه برعايق حرارتي ، عايق صوتي بسيار خوبي نيز می شوند و مانع از تبادل صوتي محیط داخل به بیرون و انتقال آلودگي هاي صوتی محیط بیرون به داخل خواهند شد.
پنجره یوپی وی سی پنجره ای زیبا و مطابق با نما یا دکوراسیون داخلی شما
پروفيل هاي UPVC به دليل خصوصيت Thermoplastic (گرمانرم) ، قابليت جوش پذيري داشته و با بهره مندي از ماشين آلات پيشرفته ساخت و مونتاژ ، پنجره هاي UPVC  با اشكال پيچيده، منحني، زاويه دار، خم و … قابل توليد مي باشند و با كليه طرح هاي معماري مدرن و كلاسيك سازگار هستند. در عين حال با استفاده از پروفيل هاي لمينيت مي توان اين پنجره ها را به صورت رنگي، طرح چوب از سوي نماي داخل يا خارج، درآورده و يا حتی می توان با استفاده از پروفيل هاي آلومينيومي، این پنجره ها را با نماي خارجي آلومينيوم توليد كرد.
پنجره هاي UPVC، پنجره هاي سازگار با فضا و محیط خانه
با برخورداري از انواع يراق آلات متنوعي كه در توليد پنجره هاي UPVC قابل استفاده اند، امكان باز شدن پنجره در اشكال مختلف مايل (  Tilt)، چرخشي (  Turn)، كشويي (Sliding  )، دو لنگه (French )… و نيز اشكال تركيبي و چند حالته از جمله Tilt & Turn،Lift-Sliding، Tilt-Sliding ( فولكس واگني )،Lift-Sliding،Slide-folding(آكاردئوني) و … جهت سازگاري با سليقه و نياز طراح و مصرف كننده فراهم آمده است.
پنجره هاي UPVC، پنجره هاي با عمر بالا
UPVC بنا بر خصوصيات ذاتي خود، در مقابل بسياري از عوامل فرساينده طبیعی و شيميائي مقاومت بسيار خوبي از خود بروز مي دهد و اين خصوصيات ، استفاده از پنجره هاي UPVC  را در محيط هاي شيميائي و صنعتي حائز اهميت مي سازد. پنجره هاي UPVC  از زنگ زدگي، خوردگي و تاثيرات مخرب رطربتی ، بارانهای اسیدی و حشرات موذي از قبيل موريانه، سوسك و… نيز مصون مي باشند. ماندگاری وعمر مفید بسیار بالا حتی استفاده مجدد این پنجره ها را پس از تخریب و نوسازی نیز میسر می سازد .
پنجره هاي UPVC، پنجره هاي هميشه نو
پنجره هايUPVC  در شرايط مختلف جوي منجمله در مناطق بسيار سرد سير،  در مناطق گرمسير ، در برابر باد و باران هاي اسيدي و نمكي، در برابر آبهاي شور و در محيط هاي مرطوب و شرجي مقاوم بوده و آثاري همچون پوسيدگي  در آنها ايجاد نمي شود.
پنجره هاي UPVC، پنجره هاي تميز
از خصوصيات سطحي درب و پنجره هاي UPVC آنست كه قابليت توليد در رنگ هاي مختلفي را داشته و در عين حال به سادگي به كمك محلول هاي شوينده خانگي و آب تميز مي شوند و بر خلاف پنجره هاي چوبي و آلومينيومي خش را در سطح  خود نشان نداده و بنابراين نياز به هرگونه جلا و رنگ آميزي و تعميرات دوره اي ندارد. اين خصوصيت از ديدگاه زيبائي و افزايش جلوه بنا نيز حائز اهميت است . ضمن آنكه هزينه هاي رنگ آميزي اوليه نيز در اين پنجره ها به كلي حذف مي شوند ودر صورت تقاضاي مشتري، پروفيل پنجره مي تواند به صورت رنگي توليد شود.
پنجره هاي UPVC، پنجره هاي بهداشتی
با توجه به  خصوصيت UPVC ، رشد باكتري ها و میکروبها در پنجره های UPVC واقع در محيط هاي ميكروبي، بسيار محدود است و حشرات موذی قادر به تخریب و لانه گذاری در آن نمی باشند . اين ويژگي، استفاده از آنرا در محيط هاي بيمارستاني،  کارخانجات صنايع غذائي و محیط های آزمايشگاهي در اولویت قرارداده است.
پنجره هاي UPVC، پنجره هاي نفوذ ناپذير
با در نظر داشتن آلودگي هاي نگران كننده هوا و محيط هاي غبار آلود شهري كشور ما و نيز در مناطق بياباني ،  پنجره هايUPVC با ساختار ويژه خود،  مانع بسيار خوبي در برابر انتقال ذرات غبار و آلاينده ها مي باشند.
در عين حال نفوذ ناپذيري اين پنجره ها باعث مي شود، هنگام شست و شو از خارج و يا بارندگي هاي شديد، آب به داخل ساختمان نفوذ ننمايد.
پنجره هاي UPVC، پنجره هاي سبك و مقاوم
استفاده از قوطی های گالوانیژه در ساختار چند حفره اي پروفيل هاي UPVC،  موجب شده اين محصولات در عين سبکی ،  از استحكام و مقاومت مكانيكي كافي برخوردار باشند و با ایجاد مقاومت كافي در برابر باد و طوفان مانع ازایجاد لرزش و اصوات مزاحم شوند.
پنجره هاي UPVC، پنجره هاي ايمن
يكي از خصوصيات پنجره هاي UPVC امكان استفاده از يراق آلات ويژه و متنوع در آنهاست . يكي از انواع اين يراق آلات ، گونه هاي ضد سرقت آنها مي باشد كه به ويژه در ساختمان هاي ويلائي مورد توجه مي باشند.
پنجره هاي UPVC، پنجره هاي غیر قابل اشتعال
از جمله خصوصيات UPVC  آن است كه دماي شروع به ذوب شدن آن C)°۳۸۵) و بالاتر از دمای احتراق چوب C)°۲۶۰) است اما بر خلاف چوب در زمان احتراق به یک منبع آتش زا تبدیل نشده و موجب توسعه و انتقال حريق نمی شود .
پنجره هاي UPVC، پنجره هاي بازيافت شونده
UPVC  نيز همچون اغلب محصولات پليمري ديگر، قابل بازيافت مي باشد. در مرحله توليد پنجره نیز مي توان ضايعات و بريده هاي غير قابل استفاده پروفيل UPVC را جهت بازيافت مجدد در صنايع ديگري استفاده كرد.
پنجره هاي UPVC، پنجره هاي مقاوم در برابر اشعه خورشید
به علت به كارگيري مواد مقاوم در برابر اشعه های آفتاب و تغییرات آب و هوايي، پنجره هاي UPVC در برابر عوامل خارجي مانند تغييرات شديد دما و اشعه خورشید دچار تغيير رنگ، فساد شيميايي، پوسيدگي و ساييدگي نمي شود.
پنجره هاي UPVC، پنجره هاي مقاوم در برابر بارانهاو عوامل اسیدی و بازی
پنجره هاي UPVC در مقابل  بسياري از اسيدها و بازها بسيار مقاوم هستند و خورده يا پوسيده نمي شود.
پنجره هاي UPVC پنجره هاي مقرون به صرفه یا اقتصادی
با وجودی که هزینه ساخت پنجرۀ دوجداره یو پی وی سی از سایر انواع پنجره های دوجداره پایین تر می باشد به علت دارا بودن بالاترین ضریب عايق دمايي موجب استفاده كمتر از وسايل گرمايشي و سرمایشی در ساختمان شده و منجر به كاهش هزينه هاي مصرفي اين نوع وسايل نیز مي شود.
پنجره UPVC پنجره عايق در مقابل الكتريسته
جريان برق از پروفيل يو پي وي سي عبور نمي كند.
قابليت بازسازي پنجره هاي قديمي با پنجره UPVC پنجره
با استفاده از پروفيل هاي بازسازي یو پی وی سی،  به راحتي مي توان پنجره هاي قديمي را  بدون نياز به تخريب بازسازي كرد.
قابلیت استفاده از یراق آلات مطمئن و بادوام در پنجره های UPVC
دراین پنجره ها انواعی از یراق آلات وجود دارند که به گونه طراحی شده اند که سرتاسر پنجره را احاطه کرده و از چهار جهت پنجره را قفل نموده و به راحتی رگلاژ می شوند. این یراق آلات علاوه بر استحکام زیاد، در برابر زنگ زدگی و خوردگی بسیار مقاوم بوده و به مرور زمان کیفیت خود را از دست نخواهد داد.
پنجره UPVC پنجره تنها پنجره یکپارچه و بدون درز
سیستم یکپارچه جوشکاری شده در گوشه ها باعث عدم وجود درزهای ناقل صدا و گرد و خاک در این پنجره ها می شود .
در ضمن اینکه وجود درز در پنجره ها امکان شروع تخریب پنجره ها از این محلها را در انواع دیگر پنجره ها میسر می سازد.
مانع از نفوذ باران و آب و جلوگیری کننده از ازبین رفتن دیوارهای داخلی مجاور با پنجره
با استفاده از نوارهاي آب بندي در اطراف  چهار چوب و قسمت باز شوي پنجره و همچنين عايق بندي دور پنجره در محل همجواري با ديوار ساختمان ،پنجره UPVC مانع از نفوذ آب هاي حاصل از بارش و شستشوي پنجره به داخل ساختمان مي شود. همچنين ايجاد شيارهاي تخليه آب بر روي فريم، باعث هدايت آب هاي وارد شده به پنجره به بيرون مي شود.
پنجره های UPVC پنجره های حافظ محيط زيست
پروفيل يو پي وي سي در مقايسه با ساير مصالح به كار رفته در ساخت و ساز قابلیت بازيافت ۱۰۰%  و برگشت به عرصه توليد براي محصولات پايين دستي پتروشیمی را دارد، از این رو پنجره های یوپی وی سی پنجره های حافظ محيط زيست ارزيابي شده اند.
امكان نصب توري ، کرکره و حفاظ و پرده های خاص در پنجره های UPVC
پنجره هاي ساخته شده از پروفيل يو پي وي سي امكان نصب توري و پرده را جهت جلوگیری از ورود حشرات موذي به داخل ساختمان و رفع مشرفیت و ورود نور مزاحم ایجاد می کند . در میان دوجداره شیشه این پنجره ها می توان حفاظ یا کرکره نیز تعبیه نمود .
جلوگیری از نفوذ هوا گرم یا سرد (Air Infiltration)
پنجره هاي يو پي وي سي علاوه براینکه عایق بوده و مانع انتقال حرارت مي شوند ؛ بدليل وجود لاستیکهای متعدد و درزبندي كامل موجب مي شوند تا از ورود نسيم سرد در زمستان و نسيم گرم در تابستان به داخل جلوگيري شود . در نتيجه امکان رسیدن به شرایط مطلوب حرارتي با صرف انرژي كمتر قابل حصول می شود .
كاهش آلودگي محيط زندگي با استفاده از پنجره های UPVC
ورود هوا ، آب ، گردو غبار، رطوبت ، بوهاي نامطبوع و … ميتواند مضرات بسياري براي افراد ساكن در ساختمان به همراه داشته باشد . اين آلودگيها علاوه بر افزايش هزينه هاي درماني خانواده هزينه هاي نظافت و پاكيزگي شامل :
آب ،برق ، مواد شوينده ، تعويض لوازم منزل و ساير موارد را بشدت تحت تاثير قرار خواهد داد . همچنين استفاده بي رويه از مواد شوينده مي تواند صدمات جبران ناپذيري به محيط زيست و منابع آب زيرزميني وارد نمايد . استفاده از پنجره هاي يو پي وي سي بدليل درزبندي كامل از ورود آلودگيهاي ياد شده به داخل ساختمان به ميزان بسيار زيادي جلوگيري نموده و هزينه هاي مربوط به آن را كاهش مي دهد .
جلوگیری از تابش سرد یا گرم با پنجره های UPVC
تابش سرد از سطوح عاملی است که می تواند موجب سلب آسايش حرارتي گردد . در واقع هر سطحي دمايي كه دارد را به محيط تابش مي كند . يعني اگر در مقابل سطح يخ با دماي صفر درجه قرار بگيرد دمايي را كه احساس خواهيد كرد تركيبي است از دماي هوا و دماي يخ ، كه موجب مي شود فرد ، دمايي تقريبا نصف دماي هوا را احساس كند . براي مثال اگر دماي هوا در آن لحظه ۲۶ درجه سانتيگراد كه دماي نسبتا گرمي است باشد آن را ۱۳ درجه يعني سرد احساس خواهد كرد . همين اصل در پنجره ها نيز رخ مي دهد به اين دليل كه پنجره هاي آهني با شيشه يك جداره دماهاي بيرون را به راحتي به داخل منتقل مي كنند و براي مثال در دماي ۵- درجه هواي بيرون دماي سطح شيشه در داخل به حدود صفر مي رسد و در نتيجه مسئله مشابه ايستادن مقابل يك سطح يخ رخ مي دهد ، عكس اين مسئله در تابستانهاي گرم نيز تكرار مي شود كه خود موجب اتلاف شديد انرژي مي گردد زيرا به ازاي هر يك درجه تغيير درجه حرارت داخل مصرف انرژي ساختمان ۶% افزايش مي يابد . اين بدان معني است که در صورت تغيير ۵ درجه اي دماي داخل ۳۰% مصرف انرژي بيشتر مي شود . در صورت استفاده از پنجره هاي يو پي وي سي كه داراي شيشه هاي دو جداره با فاصله پر شده از گاز آرگون باشند ، دماي سطح شيشه داخلي و پروفيلها تقريبا با دماي هواي اتاق برابري مي كند. در نتيجه احساس حرارتي مطلوبتري در تابستان و زمستان براي ساكنين که گاها در مجاورت پنجره ها نیز قرار دارند ايجاد مي شود .
دلايل محبوبيت پنجره هاي UPVC
اگر در خيابان هاي حومه انگلستان قدم بزنيد، متوجه خواهيد شد كه در ساخت اغلب خانه ها از در و پنجره هاي UPVC استفاده شده است. حال آن كه حدود پنجاه سال پيش در همان خيابان ها هيچ در و پنجره اي از جنس UPVC وجود نداشت.
پروفيل UPVC  كه از دهه ۱۹۶۰ به بعد در ساختن در و پنجره مورد استفاده قرار گرفته است، در بيست سال اخير در انگلستان محبوبيت واقعي خود را پيدا كرده است تا جايي كه امروزه در ساخت بيش از ۸۵% از پنجره هاي جديد و نيز جايگزيني پنجره هاي قديمي به كار مي رود.
با نگاهي به ويژگي هاي UPVC مي توان به سادگي علت محبوبيت آن را دريافت.
پنجره هاي UPVC بسيار با دوام هستند با طول عمر حداقل ۳۵ سال كه به مراتب بيشتر از طول عمر پنجره هاي قديمي و سنتي مي باشد. همچنين در برابر عوامل جوي، اشعه ماوراء بنفش و بسياري از اسيدها مقاوم هستند، نياز به حفاظت و نگهداري خاصي ندارند و با مواد پاك كننده مناسب به آساني تميز مي شوند اما پنجره هاي قديمي اعم از چوبي و فلزي تقريباً  هر دوسال يك بار نياز به رنگ آميزي دارند تا از تغيير رنگ، خميدگي، پوسيدگي و زنگ زدگي محفوظ بمانند.
از لحاظ ظاهري، پنجره هاي UPVC با طرح ها و رنگ هاي متنوع، در نماي ساختـمان هاي مدرن زيبايي فوق العـاده اي ايجاد مي نمايند. با وجود گله مندي صاحبان خانه هاي سنتي از اين موضوع كه اين پنجره ها درمنازل آن ها چشم انداز خوبي ندارد.
پنجره هاي UPVC بازده انرژي منازل را به طور محسوسي بهبود مي بخشند و در افزايش امنيت منازل نقش به سزايي ايفا مي كنند. علاوه بر اين، به دليل استفاده از گالوانيزه در ساختار پروفيل هاي UPVC، از استحكام بالايي برخوردار هستند و به علت به كار گيري نوارهاي آب بندي لاستيكي، از ورود هرگونه آلودگي محيطي به داخل ساختمان جلوگيري به عمل مي آورند.
امروزه امنيت منازل و حفاظت در مقابل ورود عوامل مزاحم از اهميت ويژه اي برخوردار است. در و پنجره هاي UPVC با داشتن قفل هايي كه در چندين نقطـه تعبيه شده اند، بسيار ايمـن تر از پنجـره هاي قديمي مي باشند.
با نصب در و پنجره هاي UPVC با شيشه دو و چند جداره اتلاف گرمايي به ميزان قابل توجهي كاهش خواهد يافت كه در كاستن دي اكسيد كربن و گازهاي گلخانه اي جهت حفظ زمين براي نسل هاي آينده بسيار مؤثر خواهد بود.
اگر در محلي ممـلو از ساختمان يا در مركز شهـري شلوغ زندگي مي كنيد كه صداهاي ناهنجار باعث آزارتان مي شود، بايد بدانيد كه پنجره هاي UPVC  با شيشه هاي دو و چند جداره، نه تنها داراي خاصيت عايق دمايي هستند، بلكه از ورود سر و صدا به داخل منازل نيز جلوگيري به عمل مي آورند. اين پنجره ها به دليل امكان استفاده از يراق آلات (تك حالته، دو حالته، كشويي، بازشو افقي، عمودي و …) قابليت باز و بسته شدن در جهات مختلف را دارند.
سهولت نصب ، تنوع در طرح و رنگ، استقامت فیزیکی و پایداری در برابر شرایط جوی مختلف، همچنین قابلیت بازیافت پی وی سی از  دیگر عواملی هستند که موجب رشد این صنعت شده اند. امروزه در کشورهای اروپایی بیش از ۷۰ درصد سهم بازار درب و پنجره متعلق به UPVC است .
پنجره هاي UPVC  با استفاده از پروفيل هاي بازسازي به راحتي امكان جايگزيني با پنجره هاي قديمي را بدون نياز به تخريب دارا هستند.
موارد ياد شده تنها بخشي از مزاياي در و پنجره هاي UPVC هستند. بنابراين اگر هنوز در و پنجره هاي منازل خود را تعويض نكرده ايد، با در نظر گرفتن نكات فوق، هرچه سريع تر به انجام اين كار مبادرت نماييد.
UPVC چیست ؟
UPVC مخفف كلمات (Unplas PolyVinyl Chloride) مي باشد.  اصلي ترين ماده تشكيل دهنده پروفيل یو پی وی سی (PolyVinyl Chloride ) است .
اين ماده حدود ۸۵ در صد تركيب آميره اوليه توليد پروفيل UPVC را تشكيل مي دهد .
علاوه بر اين ماده ، مواد افزودني ديگري نيز جهت ايجاد خواص مورد نياز به تركيب اضافه مي شود كه عدم وجود آنها يا تغيير ميزان بكار رفته در فرمولاسيون مي تواند محصول نهايي ساخته شده را به شدت تحت تاثير قرار دهد .
از مواد افزودني مي توان به شرح زير اشاره كرد :

۱ – پر كننده ها Fillers

۲ – روانسازها Lubricants

۳ – تثبيت كننده هاي حرارتي Stabilizers

۴ – تثبيت كننده هاي رنگي

۵ – كمك فرايندها

۶ – مقاوم كننده ها در مقابل ضربه

منبع سایت 3jedareh